Aile Hukuku Nedir?

Hukuk, tek bir çatı altında değerlendirilemeyecek kadar geniş bir alanı kaplar. Hal böyle olunca devlet ve toplum düzenini daha rahat sağlamak konusunda hukuk için de belli dallar be alt kollar ayrımı yapıldığını görebiliyoruz. Bu şekilde sınıflandırılan türlerden birisi de Aile Hukuku olarak karşımıza çıkmaktadır.

Aile Hukuku Kapsamı Nelerdir?

Aile Hukuku, en genel anlamıyla bir aile içerisinde karşılaşılacak olan durumları ve olayları kapsayan kuku dalı olarak nitelendirilebilir. Bu alt hukuk dalı içerisinde amaç, aile ile ilgili olan tüm konuların belli kurallar ve düzen içerisinde şekillenmesini sağlamaktır.

Bu kapsamda Aile Hukuku için hangi konuların ele alındığını aktaralım. Öyle ki sadece aile içerisinde değil, boşanmalar sonrasında da nasıl bir dağılım olacağı ve en önemlisi çocukların durumunun ne olacağı gibi konular, bu kol üzerinde belirlenen kurallara göre şekillendirilir. Dahil edilen konuları ise şöyle sıralayabiliriz;

  • Babalık tanıma ve babalık konusu

  • Boşanma konusu

  • Velayet ve görme hakkında belirlemelerin yapılması ve bu konular hakkında kararların verilmesi.

  • Herhangi bir boşanma durumunda çocuk ve eş nafakası durumu.

  • Dünya geneli kapsamda olan Uluslararası medeni hukuk konuları.

Tüm bu konuları içerisinde bulunduran sistem, bir nevi toplumun en küçük birimi olan aile birimine ilişkin yasal olarak tüm kararların alındığı ve uygulamaları içeren alt dal olarak değerlendirilebilir.

İletişim Bilgileri

Tüze Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.