Ceza Hukuku Nedir? Hangi Alanlarda Geçerli?

Hukuk dalları içerisinde, en çok duyulan ve gündeme gelen dal Ceza Hukuku olarak değerlendirilir. Kamu hukuku içerisinde bir tür olarak değerlendirebileceğimiz dal, en geniş kapsamlı konuların yer aldığı kollardan birisi olarak ele alınmalıdır.

Genel olarak ise Ceza Hukuku, ceza kavramları ve var olan suçlar için en kapsamlı incelemelerin yapıldığı ve bu incelemelere göre belli bir kural düzeninin oluşturulduğu kol olarak gösterilir. Genel olarak iki farklı türde değerlendirme yapılmaktadır. Bir yandan genel bir yandan ise özel olmak üzere iki farklı tür üzerinden düzenlemeler yapılmaktadır.

Ceza Hukuku Türleri

Burada dikkat çeken kısım özel ceza hukuku kısmı olacaktır. Oldukça genel bir kavramı olan özel kolda, hemen hemen tüm suçlar için bir belirleme yapılmaktadır.

Özel Ceza Hukuku için kısa bir tanım yapmak istersek, eylemlerin sınıflandırılmasının yapıldığı ve hangi eylemlerin suç kabul edileceğinin belirlendiği, bu eylemlerin gerçekleştirilmesi durumunda ise nasıl cezalarla karşılıkların verileceği belirlenmesi olarak ele alabiliriz.

Genel Ceza Hukuku ise; Tüm suçlar için genellemenin yapıldığı ve genel kuralların oluşturulduğu bir kol olarak değerlendirilebilir. Hem maddi hem de manevi boyutta tüm suçlar bu hukuk alanı kapsamına alınmakta ve belirlenen genel kurallar düzeninde değerlendirilmesi yapılmaktadır. Yine yasalarla belirlenen bir düzen üzerinde yürütme yapıldığını da belirtelim.

İletişim Bilgileri

Tüze Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.