Hukuki Danışmanlık Nedir? Hangi Durumlarda Gerekli?

Hukuki Danışmanlık, yaşanmış, yaşanması muhtemel olan ya da yaşanmakta olan olaylar ve durumlar ile ilgili giderici ya da önleyici olarak hukuk yardımı veya hukuksal hizmet konusunda yol göstericiliği hizmeti olarak değerlendirilmektedir.

Özellikle kurumlar başta olmak üzere, kişiler ve işletmelerin Hukuki Danışmanlık hizmeti alması oldukça önemlidir. Öyle ki yasal konularla ilgili karar verirken, hukuki açıdan yetkin derecede bilgi sahibi olmak önemlidir.

Yapılacak sözleşmeler, alınacak kararlar, yaşanan olaylar karşısında takınılacak tutum, yaşanması muhtemelen sorunlar için alınacak önlemler konusunda mutlaka hukuki açıdan bilgisi olan profesyonellerden destek alınması gerekmektedir.

Aksi halde yasal açıdan olumsuzluk doğuracak kararlara imza atılabilir ya da kişiler veya kurumlar için olumsuz sonuçlar doğurabilecek yanlış adımlar atılabilir.

Hukuki Danışmanlık Neler Sunar?

Hukuki Danışmanlık hizmetinde kişiler ve kurumlara sunulan hizmetleri de genel olarak özetleyebiliriz. Kısa bir özetleme yapacak olursak;

  • Sözleşmeler kapsamında olan hukuki konulara açıklık getirmek ve düzenlemeleri gerçekleştirmek

  • Danışan kişi ya da kurumları, kararlar alınmadan önce nasıl bir adım atılacağı konusunda bilgilendirmek.

  • İcra, dava durumu, şikayet durumları, belge takibi gibi durumlar hakkında süreçler konusunda kişi ya da kurumları bilgilendirmek.

İletişim Bilgileri

Tüze Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.