Ticaret Hukuku Nedir? Neler Sunuyor?

İşletme sahipleri ve alıcılar için büyük oranda önem taşıyan Ticaret Hukuku, iş dünyasında sıkça gündeme gelen hukuk dalları arasında geliyor.

Genel olarak iki kişi arasındaki işlemleri konu edinen hukuk birimi için kısa bir tanım yapalım. Ticaret Hukuku; İnsan ilişkileri arasındaki tüm ekonomik faaliyetlerini ele alan ve tüm bu faaliyetlerin nasıl bir düzen içerisinde ele alınacağı ortaya koyan hukuk dalıdır.

Ticaret Hukuku Kapsam Alanı

Adından da anlaşılacağı gibi kapsam alanı tüm ticari faaliyetler olarak gösterilebilir. Ticari ilişkilerde tarafların anlaşmazlığa düşmesi durumunda, hukuk çerçevesi içerisinde çözüm bulunması konusunda takip edilecek yasalar olarak da gösterilebilir.

Ticaret Hukuku, herhangi bir anlaşmazlık ya da herhangi bir düzen dışı durumda, tarafların haklarının nasıl korunacağına ilişkin yasalarında bulunduğu hukuk dalı olmasının yanında, tarafların haklarının korunması da sağlanmış olur.

Özellikle tüm bu kuralların ve belli yasaların giderek pratikleştirildiği ve durum değişikliğine göre güncellemeler aldığını da belirtelim.

İletişim Bilgileri

Tüze Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.