Yabancılar Hukuku Nedir?

Yabancı kavramı, bir ülkede vatandaş olmadığı halde yaşayan ve o ülkenin belli imkanlarından yararlanan kişiler olarak değerlendirilebilir. Yabancılar için belli hak ve özgürlüklerin belirlenmesi, belirlenen bu hak ve özgürlüklerin uygulanması ve düzenlenmesi konusu ise Yabancılar Hukuku konusudur.

Yabancılar Hukuku, vatandaşı olmadığı hale o ülkede yaşayan vatandaşlarında haklarının bulunduğunu ve bu hakların korunması gerektiğini göstermektedir.

Yabancılar Hukuku Kapsamı

Aslında bakarsanız, Yabancılar Hukuku için belirlenen kurallar ve yasalar değişken olabiliyor. Uluslararası sözleşmeler, belgeler ve kararlarla belirlenmiş olan ve tüm ülkeler için geçerli olan kurallar zorunlu olarak kapsama alınan kurallar ve yasalar olarak değerlendirilebilir. Fakat bunun yanında her ülkenin, evrensel yasa dışında kalan kendi kuralları ve yasaları vardır.

Bu kurallar ve yasalar çerçevesinde, yabancıların yapabilecekleri, hak ve özgürlükleri sınırlanabilir ya da sınırları genişletilebilir. Tüm bunlar ülkelerin kendi içerisinde belirledikleri hukuk kuralları kapsamında değerlendirilmelidir. Tabii ki başta söylediğimiz gibi tüm yasaların evrensel olarak belirlenen kurallara uygun olması gerekmektedir.

İletişim Bilgileri

Tüze Hukuk Bürosu ile iletişim kurmak için İletişim sayfasını ziyaret edebilirsiniz.